niedziela 25 wrzesień 2022

Biedne dzieci w Sali Paradyzu podarkami odziani (02.12.1863) - August Hentschel gospodarz Łódzkiego Paradyżu przy ul. Piotrkowska m. in. lata 60. XIX w., organizator wydarzeń dobroczynnych m. in. w grudniu 1863 roku o czym miejscowa gazeta pisała tekstem autora tu wymienionego. Miejscowych w liczbie 20 biednych dzieci w przedświątecznej dobroczynnści odziano i obdarzono podarkami.

"Zbliżające się święta bożego narodzenia, przywodzą na pamięć wielu miłe i radosne wspomnienie owej chwili, w której do 20 stu biednych dzieci w sali paradyzu przez zgromadzenie śpiewaków, zostało odzianych i obdarzonych podarkami.
Dziś kiedy ucisk dla braku środków zarobkowania w chatkach biedaków nierównie większy jak dawniej, czuje się w obowiązku przemówić do wspaniałych serc poczciwie myślących obywateli, aby raczyli już to odzieżą już materyą lub dodatkami pieniężnemi, cierpiącej ludzkości przyjść w pomoc - i Ofiarzy podobne nie będą wielkim ciężarem - a jeżeli moje dobre chęci zyszczą poparcia, szanownych obywateli, dobroczynna ta instytucya wejdzie w życie i na przyszłość utrwalić się może.
Ofiary będą przyjmowane do 20-go tego miesiąca w Paradyzie. Ja zaś z mej strony dołożę usilności aby z dobrodziejstwa korzystali najwięcej potrzebni. Mam nadzieję że zebrawszy liczne podarki, będziemy w stanie przeszłoroczną wiliją Bożego narodzenia, która dla niejednego dziecka przez całe życie zostanie pamiętną - godnie uświęcić, —!
Poleca się Szanownej Publiczności!
August Hentschel.

02.12.1863 | Łódzkie Ogłoszenia - Lodzer Anzeiger 1863 Nr 1 (Zbiory WBP w Łodzi).

 

Powiązania z treścią autora Augusta Hentschla.

  1. August Hentschel.
  2. Sala Paradyz w Łodzi.
  3. Boże Narodzenie 1863.

Strony - treści podobne wg tagów.