sobota 13 sierpień 2022

Architekci, budowniczowie miasta, inżynierowie architekci, inżynierowie architekci czy inżynierowie cywilny w Łodzi dawnej w latach XIX-XX wieku.

Architekci w Łodzi 1899W swej profesji zawodowej, jak donosiła ówczesna Łódzka prasa, Łódzkie kalendarze i inne poświęcone temu miastu publikacje, działalność m. in. w latach 1899-1913 prowadzili m. in.: Banasz Edward, Bornstein Maurycy, Brukalski Piotr, Chełmiński Franciszek, Crentzberg E., Doński L., Furuhelm August R., Jankau A., Jezierski Zygmunt, Kostrzewa L., Kraus Albert, Kuckiewicz W., Lande Dawid, Landau Gustaw, Landau Stanisław Józef, Lemmené Stefan J., Lewinsohn Henryk, Lubiński Maks, Lubotynowicz A., Lubotynowicz L., Markiewicz J., Matysek Stanisław, Müller L., Nebelski Szymon, Niedbała, Pałaszewski Franciszek, Petersilge Roman, Puciata, Referowski J., Gustaw, Landau Stanisław Józef, Lemmené Stefan J., Lewinsohn Henryk, Lubiński Maks, Lubotynowicz A., Rusocki, Seligsohn Jerzy, Sokołowski Kazimierz, Stebelski J. Stanisław, Stebelski Kazimierz, Steck, Sunderland Rudolf, Szereszewski Witold, Totenberg A., Woźnicki Kazimierz, Zambrzycki Czesław, Zeligson Adolf czy Zeligson Włodzimierz.

Architekci, budowniczowie, inżynierzy-architekci

  1. Banasz Edward - budowniczy (ul. Olgińska 12; ul. Nawrot 8) /m. in. 1911-1912-1913/.
  2. Bornstein Maurycy - budowniczy (ul. Mikołajewska 9) /m. in. 1911-1912-1913/.
  3. Brukalski Piotr - architekt, budowniczy (ul. Zielona 5; ul. Andrzeja 5) /m. in. 1899-1901-1902-1903-1904-1907-1908-1909-1910-1911-1912-1913/.
  4. Chełmiński Franciszek - architekt, budowniczy miasta, inżynier cywilny, starszy budowniczy miasta (ul. Dzielna 33; ul. Dzielna 35; ul. Dzielna 37 /m. in. 1899-1901-1902-1903-1904-1907-1908-1909-1910-1910-1911-1912-1913/.
  5. Crentzberg E. - inżynier-architekt (ul. Zawadzka 26) /m. in. 1899/.
  6. Doński L. - budowniczy (ul. Olgińska 10; ul. Mikołajewska 20) /m. in. 1912-1913/.
  7. Furuhelm August R. - budowniczy (ul. Krótka 9; ul. Widzewska 83) /m. in. 1911-1912-1913/.
  8. Jankau A. - architekt (ul. Lipowa 61; Karolew; ul. Długa 101; ul. Zawadzka 26 - biuro) /m. in. 1901-1902-1903-1904-1911-1912-1913/.
  9. Jezierski Zygmunt - budowniczy (ul. Andrzeja 11) /m. in. 1912-1913/.
  10. Kostrzewa L. - budowniczy (ul. Orla 14) /m. in. 1913/.
  11. Kraus Albert - budowniczy (ul. Mikołajewska 58; ul. Główna 44; ul. Andrzeja 16) /m. in. 1907-1908-1909/.
  12. Kuckiewicz W. - architekt miejski, budowniczy (ul. Dzielna 86) /m. in. 1913/.
  13. Lande Dawid - architekt, budowniczy, inżynier-architekt (ul. Spacerowa 1 róg ul. Zielona; ul. Zielona 17; Nowo-Spacerowa 27) /m. in. 1899-1901-1902-1903-1904-1907-1908-1909-1910-1911-1912-1913/.
  14. Landau Gustaw - architekt, budowniczy, inżynier-architekt, inżynier cywilny (ul. Dzielna 4; ul. Dzielna 30; ul. Piotrkowska 43; ul. Piotrkowska 128) /m. in. 1899-1901-1902-1903-1904-1907-1908-1909-1910-1911-1912-1913/.
  15. Landau Stanisław Józef - budowniczy (ul. Piotrkowska 111; ul. Piotrkowska 90; ul. Andrzeja 16) /m. in. 1909-1910-1911-1912-1913/.
  16. Lemmené Stefan J. - architekt, budowniczy, inżynier cywilny, budowniczy powiatu łódzkiego (ul. Andrzeja 7; ul. Piotrkowska 107) /m. in. 1902-1903-1904-1907-1908-1909-1910-1911/.
  17. Lewinsohn Henryk - budowniczy (ul. Przejazd 6) /m. in. 1913/.
  18. Lubiński Maks - budowniczy (ul. Olgińska 8) /m. in. 1913/.
  19. Lubotynowicz A. - budowniczy (ul. Rozwadowska 4) /m. in. 1911-1912/.
  20. Lubotynowicz L. - budowniczy (ul. Przejazd 36) /m. in. 1913/.
  21. Markiewicz J. - architekt, budowniczy powiatu (ul. Dzielna 1) /m. in. 1899-1901/.
  22. Matysek Stanisław - architekt, budowniczy (ul. Kamienna 22; ul. Widzewska 7; ul. Widzewska 70; ul. Mikołajewska 67; ul. Pańska 46) /m. in. 1901-1902-1903-1904-1907-1908-1909-1911-1912-1913/.
  23. Müller L. - budowniczy (ul. Zielona 14) /m. in. 1911-1912/.
  24. Nebelski Szymon - budowniczy (ul. Przejazd 36) /m. in. 1913/.
  25. Niedbała - budowniczy (ul. Piotrkowska 225) /m. in. 1913/.
  26. Pałaszewski Franciszek - budowniczy (ul. Zakątna 85/87) /m. in. 1911-1912-1913/.
  27. Petersilge Roman - architekt (ul. Piotrkowska 53) /m. in. 1904/.
  28. Puciata - budowniczy (ul. Konstantynowska 47) /m. in. 1911-1912-1913/.
  29. Referowski J. - budowniczy (ul. Zawadzka 5) /m. in. 1913/.
  30. Rusocki - architekt, inżynier, budowniczy miasta (ul. Skwerowa 7) /m. in. 1902-1903/.
  31. Seligsohn Jerzy - architekt, inżynier cywilny (ul. Cegielniana 23;ul. Piotrkowska 124) /m. in. 1899-1903/.
  32. Sokołowski Kazimierz - architekt, budowniczy (ul. św. Benedykta 28, ul. św. Benedykta 29; ul. Długa 5; ul. Spacerowa 17) /m. in. 1899-1901-1902-1903-1904-1907-1908-1909-1910/.
  33. Stebelski J. Stanisław - architekt, inżynier cywilny, budowniczy miasta (ul. Widzewska 43, ul. Widzewska 45; ul. Mikołajewska 22) /m. in. 1899-1901-1902-1903-1904-1907-1909/.
  34. Stebelski Kazimierz - budowniczy (ul. Mokołajewska 22) /m. in. 1909-1910-1911-1912-1913/.
  35. Steck - architekt (ul. Targowa 81) /m. in. 1903/.
  36. Sunderland Rudolf - budowniczy (ul. Zachodnia 41)/ m. in. 1913/.
  37. Szereszewski Witold - budowniczy (ul. Zachodnia 33; ul. Przejazd 30) /m. in. 1911-1912-1913/.
  38. Totenberg A. - budowniczy (ul. Piotrkowska 46; ul. Piotrkowska 82) /m. in. 1911-1912-1913/.
  39. Woźnicki Kazimierz - budowniczy (ul. Kamienna 10; ul. Piotrkowska 165) /m. in. 1911-1912-1913/.
  40. Zambrzycki Czeslaw - budowniczy (ul. Średnia 30) /m. in. 1911/.
  41. Zeligson Adolf - architekt, budowniczy (ul. Dzielna 22; ul. Piotrkowska 124; ul. Piotrkowska 120) /m. in. 1901-1902-1904-1907-1908/.
  42. Zeligson Włodzimierz - architekt, budowniczy (ul. Piotrkowska 76; ul. Widzewska 80a) /m. in. 1904-1907/.

Galeria - wycinki prasowe z lat 1899-1913 m. in.

  1. 1899. Łodzianin kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1899 cz. 2.
  2. 1901. Czas kalendarz na rok 1901 cz. 3.
  3. 1902. Czas kalendarz na rok 1902 cz. 2.
  4. 1903. Łodzianin kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1903.
  5. 1904.Czas kalendarza na rok 1904.
  6. 1907. Czas kalendarz na rok 1907.
  7. 1908. Czas kalendarz na rok 1908.
  8. 1909. Czas kalendarz na rok 1909.
  9. 1910. Czas kalendarz na rok 1910 cz. 2.
  10. 1911. Czas kalendarz na rok 1011.
  11. 1912. Czas kalendarz na ro 1912 cz. 2.
  12. 1913. Czas kalendarz na rok 1913 cz. 1.

Źródło.
1899. Łodzianin kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1899 cz. 2 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1901. Czas kalendarz na rok 1901 cz. 3 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1902. Czas kalendarz na rok 1902 cz. 2 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1903. Łodzianin kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1903 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1904. Czas kalendarza na rok 1904 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1907. Czas kalendarz na rok 1907 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1908. Czas kalendarz na rok 1908 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1909. Czas kalendarz na rok 1909 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1910. Czas kalendarz na rok 1910 cz. 2 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1911. Czas kalendarz na rok 1011 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1912. Czas kalendarz na ro 1912 cz. 2 - Zbiory: WBP w Łodzi.
1913. Czas kalendarz na rok 1913 cz. 1 - Zbiory: WBP w Łodzi.

Strony - treści pokrewne.

Strony - treści podobne wg tagów.